головна | фотогалерея | каталог | контакти
+38 (067) 922-01-63
+38 (097) 57-57-303

paniv_p@ukr.net


    Сьогодні:  22 (102)
Всього:  220656 (817698)
Переглядів сторінки:  200487


© ТзОВ "ВП "ЕНЕЙ ЛТД", 2012
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту можливе лише при умові прямого гіперпосилання на джерело.Розробка, веб-дизайн та супровід: [ Andriy_BURDYK ]™
ОПАЛУБКА «ЕНЕЙ»
Будівельне риштування
Дерев'яні будинки
Плазморізка
Будівельне риштування «ЕНЕЙ-40»
Сертифікати
 
«ЕНЕЙ» – вітчизняний виробник опалубки
 
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ? Тонкощі виробництва

Що приховує дерев'яна двотаврова балка опалубки перекриття? Погляд із середини

опалубка балка двотаврова
Будь-який пересічний будівельник, який хоча б раз за свою професійну кар’єру мав справу з монолітним чи монолітно-каркасним будівництвом, Вам підтвердить, що у випадку формування монолітного перекриття за допомогою опалубки чи не найважливішу роль відіграє добре помітний здалеку предмет яскравого жовтого кольору – дерев’яна двотаврова будівельна балка.

Чому ж цій балці приділяється така значна увага? Чому саме форма двотавра? Чому розмір в перерізі саме 200×80 мм, а не інакший, і звідкіля цей жовтий колір? В даній статті ми спробуємо поглянути на балку очима виробника, висвітлити деякі особливості її будови і конструкції та розвіяти певні хибні думки щодо балки, притаманні широкому загалу пересічних споживачів.

Для початку уявимо собі типове прямокутне перекриття товщиною 18-20 см і чітко відслідкуємо та зрозуміємо призначення балки в загальній конструкції опалубки перекриття. Отже, бетонний розчин тисне на фанерні листи, які безпосередньо і формують потрібну поверхню. Стандартний лист фанери має розмір 1,25×2,50 м і для того, щоб він був ідеально рівним і не прогнувся під тиском бетону, його потрібно знизу підтримати. Чим? Можна спробувати обійтись самими опалубковими стійками – без балок і без корон. Але тоді стійки доведеться розставляти чи не через кожні 0,5-0,6 м в усіх напрямках. Як наслідок, 5-6-кратне збільшення кількості стійок в розрахунку на 100 м2 спричинить суттєве здорожчання і обважчання комплекту перекриття! Такий розвиток подій є неприйнятним. Тепер спробуємо між фанерою і стійками використати звичайний дерев’яний брус січенням від 70×70 до 120×120 мм – той, який простіше буде роздобути. Така конструкція вже більше нагадує класичну опалубку перекриття і навіть подекуди використовується на будівельних майданчиках. Однак, спеціальні порівняльні дослідження міцнісних властивостей пиломатеріалів показали, що форма прямокутника (чи квадрата), притаманна брусу, не найкращим чином протидіє вертикальним силам, які на нього діють (напруження згину, злому). Найбільш ефективною в таких випадках є саме форма двотавра. Якщо ж до цього ще й додати значно більшу вагу погонного метра бруса в порівнянні з двотавром (а це – додаткове фізичне навантаження на працівників), стане зрозуміло, чому балка для опалубки перекриття набула саме двотаврової форми.

Дерев’яний двотавр безпосередньо збирається із центральної серцевини («стінки») та верхнього і нижнього брусків. 
 Оригінал статті у *.pdf
(Аспекти будівництва. Січень-Березень, 2015)
Бруски виготовляють із деревини хвойних порід шляхом зрощення між собою фрагментів по 0,5-0,7 м за допомогою спеціального клею. Розмір готових брусків в перерізі 80×40 мм. В якості серцевини використовується багатошарова деревина або ж фанера товщиною 21-32 мм. Кінцевої форми двотавра балка набуває у спеціальних пресах, де під тиском відбувається склеювання серцевини і брусків. В результаті ми отримуємо дерев’яну двотаврову балку з розміром в перерізі 200×80 мм. Ширини у 80 мм достатньо, щоб балка не перекидалась, перебуваючи у вертикальному (робочому) положенні. Крім того, ця ширина гарантує надійне стикування двох листів опалубкової фанери і, при потребі, дозволяє закріпити їх до бруса цвяхами чи шурупами. Висоти ж у 200 мм достатньо для того, щоб балка ефективно сприймала і передавала вертикальні навантаження. Це – найбільш поширений стандарт балки, при якому балка є і легшою за брус (5,2-5,6 кг/м пог.), і водночас ефективно сприймає навантаження. Також зустрічаються балки з перерізами 240×80 (підвищеної несучої здатності) і 160×80 мм. Щодо лінійних розмірів (довжини балки) – тут все зрозуміло: стандартна балка має ряд типорозмірів від 1,30 до 5,90 м, хоча за бажанням клієнта може мати будь-яку нетипову довжину. Типові «поперечні» балки – 2,45 та 2,65 м, типові «поздовжні» – 3,60 та 3,90 м.

Декілька слів слід згадати про загальний вигляд балки. В переважній більшості вона яскравого жовтого кольору. Такий колір добре помітний на будові і є додатковим візуальним попередженням персоналу про ділянки підвищеної небезпеки. Крім того, вся балка просочується спеціальною антисептичною рідиною для забезпечення біозахисту. Торці балки закривають пластмасовими (різного кольору) або металевими наконечниками чи вставками. Ці елементи балки захищають її від розтріскування при ударах. До того ж наконечники володіють певним стримуючим психологічним фактором, – балку з наконечниками не піднімається рука обрізати при відсутності на будові готового потрібного коротшого типорозміру.

Побутує думка, що балка з наконечниками міцніша і ударостійкіша, ніж без них. Це не зовсім так! Наконечник жодним чином не замінить коректного обходження з інвентарем і не допоможе балці, якщо вона падає на торець з висоти 3-4 м з рук недолугого будівельника, – вона точно трісне! Культура виробництва, господарське ставлення до майна і правильне використання – ось запорука довговічності балки. А наконечники – лише допомога в цьому.

Ще одне твердження широкого загалу споживачів, – серцевина балки має бути суцільною і якомога товщою; тоді балка міцна і надійна. І знову не зовсім так! Механічне нарощення товщини серцевини лише задля міцності балки недоцільне, веде до поступової заміни форми балки з двотавра на прямокутний брус. А недоліки бруса перед двотавром ми вже висвітлювали вище. Крім того, існують типи балок, у яких серцевина на суцільна, а являє собою фермову конструкцію. Така балка може мати значно більшу несучу здатність і меншу вагу погонного метра в порівнянні, скажімо, з балкою з фанерною серцевиною. Вдосконалюючи структуру ферми, поєднуючи її з класичною серцевиною можна збільшити несучу здатність балки у 2-3 рази! Загальна ж товщина серцевини при цьому не перевищуватиме 30-32 мм.

На завершення зауважимо, що яким би звичним, буденним та вивченим «на зубок» не здавався б певний будівельний інвентар, його створення далеко не таке просте, як видається на перший погляд. Дерев’яна двотаврова балка приховує ще багато секретів та нюансів, які ми, як виробники цієї балки і опалубки вцілому, воліли б залишити в таємниці. Сподіваємось, володіння цими секретами дає нам змогу створювати достойний та конкурентоздатний вітчизняний продукт, а наші клієнти та партнери оцінять нашу продукцію належним чином.

Павло Панів
к.т.н., директор ТОВ "ВП "ЕНЕЙ ЛТД"


Балка з наконечниками
Двотаврова балка з наконечниками. Детальніше >>>